کورن کاب

کورن کاب :
کارخانه پیپ سازی میسوری مرشام آمریکا از سال ۱۸۴۹ در حال تولید پیپ کورن کاب از ساقه و بدنه ذرت بوده است و تاپ ترین برند تولید کننده پیپ کورن کاب در جهان است و با کیفیت ترین کورن کاب جهان را تولید می کند. بسیاری از مشاهیر جهان از محصولات این کارخانه استفاده کرده اند و کیفیت میسوری همیشه عالی بوده است. افرادی مانند مارک تواین، روزولت، چرچیل، آلبرت انشتین، ژنرال مک آرتور و…، در حقیقت این شرکت اولین تولید کننده پیپ کورن در جهان است.
در فروشگاه پیپ کورن کاب توضیح هر پیپ، طول پیپ و عمق آتشگاه دقیقا ذکر شده است و شما به راحتی می توانید پیپ مورد نظر خود را سفارش دهید.

اولین قدم برای ساخت یک پیپ کرن کاب , کاشت و برداشت ذرت است. در دهه ۱۸۶۰ هنگامیکه “میسوری میرشام” شروع به تولید این نوع پیپ کرد,چوب ذرت از هر نوع ذرت دامی ای جمع میشد تا کرن کابها ساخته شوند. اگرچه در طی سالها پیوند زدن باعث به وجود آمدن تغییرات در ذرتها و در نتیجه به دست آمدن توده های کوچکتر از چوب ذرت شد. بنابراین صنعت پیپ کرن کاب به دانشگاه میسوری ماموریتی داد تا بذر ذرتهایی را پرورش دهند که بتوان از آن توده های چوب بزرگتری به دست آورد . امروزه “میسوری میرشام” مالک تقریبا ۱۵۰ جریب زمین زراعی در میسوری است که ما میتوانیم در آنجا ذرتهای خود را پرورش دهیم و در بعضی مواقع کشاورزان محلی نیز از قسمتهای اضافی این اراضی استفاده میکنند.

قابل توجه دوستان :
به این نکته توجه داشته باشید که بر خلاف باور عموم پیپ کورن کاب برای آماتورها و یا برای انتخاب پیپ اول برای کسانی که میخوان شروع به پیپ کشیدن کنن ,نیست .

کورن کاب هم مانند سایر پیپ ها یک پیپ حرفه ای به حساب می آید , و بعلت طعم و مزه طبیعی که دارد سلیقه خاصی میخواهد .
میتوان گفت مزیت کورن کاب نسبت به پیپ های برایری و چوبی , قیمت پایین تر و مناسب آن است که آن هم بعلت مواد اولیه ارزان تر آن است و بهمین علت شما میتوانید با توجه به قیمت پیپ های برایری که معمولا از حدود ۳۰۰ تومن به بالاست از پیپ های کورن کاب استفاده کنید.
پس توجه داشته باشید در خرید و انتخاب کورن کاب دقت کنید تا بتوانید تجربه لذت بخشی از اسموک خود داشته باشید .

فرایند کهنه شدن و پوست کندن :
بعد از برداشت ذرت ها آنها را در انبارهای کوچکی در هوای آزاد انباشته میکنند تا وقتی که قابل پوست کندن شوند. از آنجایی که امروزه لوازم جدیدی برای شکستن چوب ذرت و پوست کندن ذرت طراحی شده است, فرایند پوست کندن با دستگاه های مخصوصی انجام میشود. بعد از شکستن و تکه تکه کردن چوب ذرت ها آنها را برای مدت دو سال در سومین طبقه کارخانه انبار میکنند, به این فرایند کهنه شدن میگویند که باعث سخت تر و محکمتر شدن و همچنین خشک شدن کامل چوبها میشود.

تبدیل تکه چوبهای ذرت به پیپ:

زمانیکه چوبهای ذرت آماده تبدیل شدن به پیپ شدند در ابتدا به پایین ترین سطح کارخانه فرستاده میشوند. جایی که با اره به اشکالی به طول یک پیپ برش داده میشوند و سپس به ترتیب اندازه مرتب میشوند. سایز و اندازه ی آنها مشخص میکند که در آخر هر کدام از آنها به چه نوع پیپی تبدیل خواهند شد. بعد از طی این مراحل با ماشین تراشکاری قسمت کاسه ی پیپ را برای قرار دادن توتون ایجاد میکنند. در بعضی از پیپها قسمت کاسه به طور کامل سوراخ میشود و بعد تکه چوبی را در زیر کاسه آن جا میدهند. سپس هر پیپ در دستگاه های تراش کاری مخصوصی قرار میگیرد که هر دستگاه شکل های متفاوت و به خصوصی را تولید میکند. تعداد کمی از پیپها مثل ” مک آرتور و کانتری جنتلمن” به طور دستی تراش داده میشوند. قدم بعدی فرایند پر کردن است که یعنی استفاده از گچ پاریس ( گچ مخصوص شکسته بندی و قالب گیری) بر سطح کاسه. سپس کاسه ها را برای یک روز خشک میکنند تا به فرایند بعدی برسند که سنباده زدن کاسه به منظور صاف و صیقلی شدن آن است.

کاسه های پیپهای ارزان قیمت تر ابتدا در یک ماشین میکسر بتن سازی جلا داده میشوند و سپس آنها را روی توری های مخصوص قرار داده تا خشک شوند . کاسه های پیپهای گران تر روی دوک هایی قرار میگیرند که با چرخش از اتاقکهای مخصوصی که دارای سیستم اسپری داخلی هستند میگذرند. و در آنجا با مخلوطی از الکل و رنگ لاکی روکش میشوند. پس از خشک شدن کاسه ها فرایند جمع بندی و سر هم بندی آغاز میشود. از جوهر برای شبیه کردن استم های چوبی به چوب ذرت استفاده میکنند. سپس حلقه یا بست فلزی ای با چکش به استم کوبیده میشود و استم به کاسه چسبانده و وصل میشود. کاسه ها به دور استم ها وصل میشوند و هر بی قاعدگی و بی نظمی کوچک در چوب ذرت نیز در آخر به بقیه اجزا میپیوندد . بعد از تمام این مراحل پیپها آماده ی بسته بندی و حمل شدن با کشتی ها و در نهایت فرستاده شدن به تمام نقاط جهان هستند .

بخشی کوتاه از آموزش پیپ، برگرفته از آموزه‌های ماسترو رحیمی و استاد کامران در انجمن پیپ، سال ۱۳۹۰.

بازنشر توسط هرکول

پی نوشت: برای اطلاعات بیشتر، ویدیوهای آموزشی ماسترو رحیمی را  از آپارات، یوتیوب و یا کانال تلگرامی پاسارگاد تاباک دنبال کنید.

1 دیدگاه دربارهٔ «کورن کاب»

  1. مهندس فریبرز

    بسیار مطلب کاملی بود
    تو ویدیو های آموزشی ماسترو رحیمی هم به این نکته تاکید کردند که :
    پیپ کورن کاب برای آماتورها و یا برای انتخاب پیپ اول برای کسانی که میخوان شروع به پیپ کشیدن کنن مناسب نیست .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا