چرا شرلوک هلمز و پیپ کشیدنش تا این حد مشهور است ؟

چرا شرلوک هلمز و پیپ کشیدنش تا این حد مشهور است ؟

با توجه به این موضوع که شخصیت بسیاری از آثار ادبی و سینمایی پیپ کشند، مانند شخصیت پدر در خوشه های خشم جان اشتین بک و یا بسیاری از شخصیت های فیلم های جان فورد.
اما بی شک شخصیت کمیسر مگره از آفریده های ژرژ سیمنون ، گوی سبقت را نه تنها از همه ی این کاراکترها که از شرلوک هلمز مشهور و محبوب نیز ربوده. “کمیسر مگره” قهرمان هفتاد و پنج رمان پلیسی و جنایی آفریده “ژرژ سیمنون” است ، سیمنون که خود نیز از کلکسیونرهای بزرگ پیپ و از پیپ کشان قهار بود برای آفریدن این شخصیت پدرش را الگو قرار داده. سیمنون چنان این شخصیت را به نیکویی می شناسد که حتا نوع توتون و پیپ ها و ابزار و ادوات پیپ کشی و نظافت پیپ او را نیز وصف کرده ، در بعضی از این رمان ها یکی / دو صفحه تمام به وصف عطر توتون ، صدای جز جز سوختن توتون در پیپ و یا پاک کردن و دود کردن پیپ کمیسر مگره پرداخته.
اما با این وجود علت شهرت شرلوک هلمز و پیپ کشی او نزد ایرانیان در چیست؟
هلمز در مجموعه رمان هایی حضور داشته که از هر یک از آنها بارها و بارها فیلم ساخته شده ، البته از مجموعه کمیسر مگره نیز فیلمها و سریال های بی شماری اقتباس شده اما از آنجایی که مگره نسبت به هلمز معاصر تر است و برای کشف راز جنایت ها پایش به بارها،کافه ها، محله های بدنام و کلوپ های شبانه باز می شود هیچگاه سازمان صدا و سیمای ایران سریال ها و فیلم های این مجموعه را مانند شرلوک هلمز به طور کامل و مستمر پخش نکرده و شاید اصلی ترین دلیل شهرت هلمز در ایران را باید در همین مسئله جست .
در آخر بد نیست به مناسبت روز مرد و پدر به نکته ای از زبان ژرژر سیمنون در پاسخ به یک خبرنگار درباره رابطه اش با آفریده اش کمیسر مگره و الهام گرفتن از پدرش برای خلق این شخصیت اشاره کنیم:

خبر نگار: با توجه به اینکه شخصت کمیسر مگره را از پدرتان الهام گرفته اید نسبت به او چه حسی دارید؟
سیمنون چند لحظه ای با سکوت به پیپش پک می زند و سپس : هر بار با عشق به پدرم این نوشته های خودم رو می خونم ، و در بین خطوط این نوشته ها پدرم رو مجسم می کنم و هر بار که به شهرت و ثروتی که از این آثار بدست آوردم فکر می کنم در دل می گویم پدر متشکرم و تا همیشه دوستت دارم .

بخشی کوتاه از آموزش پیپ، برگرفته از آموزه‌های ماسترو رحیمی و استاد کامران در انجمن پیپ، سال ۱۳۹۰.

بازنشر توسط هرکول

پی نوشت: برای اطلاعات بیشتر، ویدیوهای آموزشی ماسترو رحیمی را  از آپارات، یوتیوب و یا کانال تلگرامی پاسارگاد تاباک دنبال کنید.

2 دیدگاه دربارهٔ «چرا شرلوک هلمز و پیپ کشیدنش تا این حد مشهور است ؟»

  1. مهندس نعیمی

    بسیار ممنونم از این مطالب جذاب
    شرلوک هولمز خیلی هارو با پیپ آشنا کرد
    من عاشق کارکترشم

  2. جرمی برت جدا از اینکه توانست با حرکاتش به شخصیت شرلوک هلمز یه شخصیت واقعی ببخشد توانست با بازی زیبایش یکسری رفتار که دردنیای واقعی پیپ کشها اصولی نیست رو انقدر زیبا اجرا کند که تبدیل به استایلی خاص برای اسموک بشود. به تعبیری انگونه از اسموک پیپ لذت میبری، پیپ بکش.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا